Vedeli ste o zmrzline, že…
Aj keď von nie je ešte najteplejšie, my v DaVinci Cafe sa už pripravujeme na ďalšie studené obdobie. Tentokrát sa však všetok chlad vmestí do kornútka a niekoľkých kopčekov.
Najobľúbenejšia je…
Asi nebude žiadnym prekvapením, že najobľúbenejšou zmrzlinou je tá s najjednoduchšou príchuťou. Najväčší odbyt totiž stále hlási vanilková zmrzlina (33 % predaja), tesne za ňou si najradšej kupujeme čokoládovú (19 %).
Zvláštne chute
Prídu vám exotické chute zmrzlín, ktoré trh ponúka, zvláštne? Pravdepodobne ste ešte nevyskúšali pohánkovú zmrzlinu, zmrzlinu s príchuťou piva alebo dokonca parmezánovú – aj také totiž na svete existujú.
Kedy nám chutí najviac?
Určite ste dobre tipovali, že počas horúcich letných dní. Podľa štatistík sa tiež najviac zmrzliny predá v nedeľu popoludní. No v rámci histórie je známy ešte jeden zaujímavý fakt. Predaj zmrzliny nápadne vzrástol počas vojny, tesne po nej a počas rôznych občianskych kríz. Pravdepodobne práve preto, že zmrzlina je „zárukou“ úsmevu, ktorý v podobných časoch určite padne vhod.
Odkiaľ sa vzala?
Úplne prvá zmienka o zmrzline prichádza z obdobia, kedy si rímsky cisár Nero uvedomil, že mu chutí sneh zmiešaný s medom. Do Európy doniesol zmrzlinu Marco Polo (1254 – 1324), ktorý ju vyskúšal počas svojich objaviteľských plavieb v Číne. Odtiaľ doniesol recept na zmrzlinu do rodného Talianska, vďaka čomu sa talianska zmrzlina dodnes považuje za jednu z najchutnejších. Zmrzlina ako ju poznáme bola však na trhu „voľne dostupná“ až od roku 1660, vo Francúzsku. Jej svetová produkcia začala v roku 1851 v Bostone.
Zmrznutý mozog
Bolesť, ktorú poznáme ako „ zmrznutý mozog“, sa nám najčastejšie udeje po konzumácii zmrzliny práve preto, že príliš studené jedlo sa dotkne nášho podnebia. To má za následok rýchlu reakciu nervov, ktorá spôsobuje zúženie ciev a ich následný opuch.
Aj vy sa už tešíte na zmrzlinovú sezónu? Aj tento rok pre vás prichystáme množstvo lahodných zmrzlinových príchutí, ktoré potešia a osviežia vaše chuťové poháriky :).